Do kúpeľov sa chodí čoraz menej

Pred pár rokmi sa nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách rozbiehal zdravotný turizmus. Dnes je už bohužiaľ na ústupe a kúpele už nie sú až tak navštevované samoplatcami. Preto sa musia zamerať na pacientov, ktorí prídu cez poisťovne. Krátkodobé wellness pobyty, ktoré poisťovne nepreplácajú, navštevujú vo väčšine prípadov ženy, manažéri, podnikatelia a zahraniční turisti.

Wellness produkty už nie sú ničím výnimočným a v poslednom čase sa považuje za samozrejmosť hotela, že poskytuje wellness procedúry ako doplnkové služby. Ich výhodou je, že nezávisia od prírodných liečivých zdrojov ako kúpeľné zariadenia. Podľa prezidentky Asociácie slovenských kúpeľov, doktorky Janky Zálešákovej, je budúcnosť kúpeľov v prevencii mladých pred civilizačnými chorobami, ktoré sú spôsobované nezdravým životným štýlom a v kúpeľnej liečbe chronicky chorých.

Koľko kúpeľov tu nájdete?

Slovensko je neuveriteľne bohaté na minerálne vody a termálne pramene. Spolu je ich približne 1600. Ich liečivú silu využíva 25 kúpeľných miest, ktoré aj poskytujú kúpeľnú liečbu. V týchto miestach pôsobí 31 kúpeľných podnikov – 26 z nich sú aj členmi Asociácie slovenských kúpeľov. Pri žiadosti o kúpeľnú liečbu si poistenec môže vybrať konkrétne kúpele, v ktorých chce byť liečený. Poisťovne tieto žiadosti akceptujú a kúpele poistencovi určujú iba vtedy, ak je naplnená kapacita alebo ak si nevybral sám.

Čo sa najčastejšie lieči?

Podľa štatistík sú kúpele najviac navštevované ľuďmi vo veku od 50 do 70 rokov. O kúpeľnú liečbu majú oveľa väčší záujem ženy ako muži. Podľa poisťovne Dôvery sa najčastejšie lieči chrbát, astma a alergie, psoriáza a stavy po operáciách alebo poškodeniach pohybového ústrojenstva. Všeobecná zdravotná poisťovňa eviduje najviac pacientov, ktorí trpia chorobami pohybového a obehového ústrojenstva.

Najnavštevovanejšie kúpele

Dá sa povedať, že pacienti Všeobecnej zdravotnej poisťovne, Dôvery a Unionu majú rovnaké obľúbené kúpele. K najnavštevovanejším kúpeľom všetkých troch hlavných poisťovní patria Kúpele Bardejov, Kúpele Piešťany, Kúpele Trenčianske Teplice a Kúpele Bojnice. Pacienti Dôvery obľubujú aj Kúpele Dudince a Kúpele Brusno. Pacienti poisťovne Union navštevujú aj Kúpele Lúčky.

Pred odchodom na liečbu…

Na kúpeľnú liečbu má pacient nárok zo zákona. O potrebe liečby rozhoduje odborný lekár na základe zdravotného stavu. Tu je niekoľko podmienok, požiadavok a pravidiel, ktoré musíte spĺňať a dodržiavať, aby ste mohli absolvovať kúpeľnú liečbu:

1. Aby ste mali nárok na kúpele, musíte mať niektorú z diagnóz indikačného zoznamu, ktorý stanovuje zákon. Diagnózy sa delia do dvoch základných skupín A a B. Zaradenie rozhoduje o tom, čo vám uhradí poisťovňa.

2. Návrh na kúpeľnú liečbu napíše lekár, schvaľujú ho zdravotné poisťovne spravidla do 30 dní od podania. Termín pobytu si potom dohodnete priamo s kúpeľmi.

3. Kúpeľné procedúry a ich počet pacientovi predpisuje až lekár priamo v kúpeľoch.

4. Procedúry sa v kúpeľoch poskytujú šesť dní v týždni, okrem nedele a štátnych sviatkov. Pre čo najefektívnejší výsledok sa musíte zúčastniť všetkých predpísaných procedúr.

5. Pri zistení nedostatkov počas pobytu sa môžete obrátiť na ošetrujúceho lekára alebo na vedenie zariadenia.

Ak máte príznaky niektorej choroby, nepodceňujte to! V prípade, že vám lekár liečbu neschváli, máte na výber aj kúpeľné pobyty, ktoré si však budete musieť uhradiť sami. Nezabúdajte však, že pobyty sú aj vynikajúcou prevenciou pred rôznymi chorobami – nielen kúpeľné, ale aj relaxačné pobyty.

29. Máj 2012 o 15:10 Lenka Vojtašáková · Link
Tagy: , ,

Pridaj komentár