Pozor na lymfatický opuch!

Vedeli ste, že tak ako stromy majú miazgu, aj naše telo má “svoju miazgu” – lymfu? Počas dňa ľudské telo dokáže vytvoriť 2-3 litre tejto tekutiny. Niekedy je to však aj 10krát viac. Lymfa je bezfarebná tekutina, ktorá sa vytvára z krvnej plazmy a prúdi v lymfatických cievach. Je dôležité, aby tok lymfy nebol narušený, pretože lymfatický opuch, tzv. lymfedém, patrí medzi chronické ochorenia, ktoré sa nedajú definitívne vyliečiť.

Možno ste ani netušili, že lymfa vôbec existuje. Ak ste niekedy mali angínu, lekár vás vyšetroval tak, že nahmatával oblasť krku, pretože práve tam sa nachádzajú lymfatické uzliny. Celý lymfatický systém pozostáva z lymfatických ciev a uzlín. Uzliny sa zväčšujú a spôsobujú bolesť najmä pri chorobách. Okrem tých krčných poznáme aj pazuchové, slabinové či zákolenné. Lymfatický systém má najmä imunologickú funkciu. Pôsobí ako zbavovač toxínov a škodlivých látok buniek a zároveň ich vyživuje. Uzliny zachytávajú a pohlcujú cudzorodé častice, bránia vzniku choroboplodných zárodkov a sú miestom tvorby protilátok.

Ako vzniká lymfatický opuch

Činnosť lymfatického systému zabezpečujú sťahy svalov a kostrové svalstvo. Pri poruchách transportu lymfy vzniká opuch (edém) – teda lymfedém. Takýto opuch vzniká dvomi spôsobmi – ako vrodená porucha lymfatického systému, ktorá sa však môže prejaviť až v neskoršej puberte či dospelosti alebo následkom poškodenia lymfatických ciest. Častým prípadom je napríklad vznik opuchu po prekonaní rakoviny prsníka, kedy bolo nutné odstrániť prsník spolu s uzlinami pod pazuchou. Lymfatické cesty môžu byť poškodené aj kvôli operáciám, ožarovaniu, úrazom, opakovaným alebo chronickým zápalom alebo zhubným ochoreniam.

Lymfedém býva zvyčajne chladný, nebolestivý a bledý. Postupom času sa stáva tuhým. Môžu sa vyskytnúť aj hubové a bakteriálne infekcie. U pacientov s kŕčovými žilami sa opuch prejavuje trocha odlišne. Z členkov sa šíri smerom nahor a veľmi pomáha ak si pacient vyloží nohy. Z tohto stavu však môže vzniknúť aj vážnejší lymfedém. Lymfatický opuch spôsobuje chronický zápal a môže vyústiť až do nádorového bujnenia. Ľudia, ktorí trpia týmto opuchom mávajú problém kúpiť si oblečenie a obuv. Opuch sa lieči väčšinou pomocou elastických návlekov, špeciálnych cvičení, užívania liekov, úpravy životosprávy a pomocou lymfatickej drenáže – lymfodrenáže.

Lymfodrenáž

Technika, ktorá sa používa na odstraňovanie lymfatických opuchov sa volá lymfodrenáž. Okrem toho je výborným prostriedkom aj na stimuláciu imunitného systému, povzbudí človeka pri celkovej únave, uľavuje od bolestí hlavy a tiež sa využíva aj na iné kozmetické účely. Lymfodrenáž je jemná masáž, ktorá nesmie spôsobiť pocit bolesti. Lymfodrenáž sa používa aj ako súčasť kúpeľných alebo liečebných pobytov. Pomáha taktiež odstraňovať celulitídu a slúži na skrášľovanie dekoltu a tváre. Na výber sú aj rôzne prístrojové lymfodrenáže.

Kontraindikácie lymfodrenáže

Medzi kontraindikácie lymfatickej drenáže patria: nedoliečené zhubné ochorenie, akútna bakteriálna infekcia, žilová trombóza, horúčkovité stavy, hypertyreóza (zvýšená činnosť štítnej žľazy), relatívnou kontraindikáciou je srdcové zlyhávanie, astma, chronická bronchitída, dekompenzovaná hypertenzia a ischemická choroba srdca.

Ak máte pocit, že vám začínajú opúchať končatiny, choďte radšej k lekárovi a začnite s liečbou ihneď, pretože zbaviť sa tohto problému je veľmi ťažké. Zájdite si na kúpeľný alebo relaxačný pobyt a nechajte sa vymasírovať. Rozprúďte krv a lymfu vo vašom tele!

26. Jún 2012 o 11:07 Lenka Vojtašáková · Link
Tagy: 

Pridaj komentár